Fantarines
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ροδος

+2
kati
Angely
6 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από fairies Κυρ Μάης 10, 2009 12:04 pm

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΖΟΥΝΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΕΙΣ ΓΤ ΑΜΑ ΠΕΤΑΝΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΤΕ ΠΕΘΕΝΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΤ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΧΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΑ ΞΕΡΩ....

fairies
Συνταγματαρχης
Συνταγματαρχης

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1106
Ηλικία : 40
Tόπος : ΑΘΗΝΑ
Ατάκα : oti den mas skotwnei mas kanei poio dinatous....mexri na mas kanei omws????
Registration date : 13/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από kleo Δευ Μάης 11, 2009 4:34 pm

Πρώτη φορά το ακούω ότι ζούνε μία μέρα, αν και μου ακούγεται λίγο κουλό (τόση δουλειά για μία μέρα ζωής?) Άντε Angely και συνάντηση φανταρίνων στη Ρόδο εύχομαι χιχι.
kleo
kleo
Ταγματαρχης
Ταγματαρχης

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1009
Ηλικία : 38
Tόπος : Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα : Οικονομολόγος
Registration date : 11/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από fairies Δευ Μάης 11, 2009 6:02 pm

ETSI MU EIXAN PEI DEN KSERW KAI OLAS ...

fairies
Συνταγματαρχης
Συνταγματαρχης

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1106
Ηλικία : 40
Tόπος : ΑΘΗΝΑ
Ατάκα : oti den mas skotwnei mas kanei poio dinatous....mexri na mas kanei omws????
Registration date : 13/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από Angely Δευ Μάης 11, 2009 7:13 pm

Νομιζω καποια ειδη ζουν μονο μια μερα...Ναι αλλα φαντασου ποσο εκτιμουν αυτη τη μερα ζωης....το ποσα πραγματα κανουν μεσα σε αυτη τη μερα..τα ποσα πραγματα απολαμβανουν σε 1 μερα...και εμεις εχουμε ζησει τουλαχιστον 20 * 365= 7300 μερες ζωης...
Angely
Angely
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3916
Ηλικία : 36
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από basw... Τρι Μάης 12, 2009 4:46 pm

κλεο πραγματικα πολλες πεταλουδες ζουν μονο μια μερα. εχουν σαν αποστολη ζωης να γεννησουν αυγα, αυτα θα γινουν νυμφες, οι νυμφες καμπιες και οι καμπιες πεταλουδες!
basw...
basw...
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4158
Ηλικία : 37
Tόπος : αθηνα
Επάγγελμα : νηπιαγωγος
Registration date : 27/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από kleo Τρι Μάης 12, 2009 4:51 pm

πωπω κούραση μόνο που το σκέφτομαι, από αυγό να γίνεις κάμπια από κάμπια σε κουκούλι και από κουκούλι σε πεταλούδα και όλα αυτά για μία μέρα?
kleo
kleo
Ταγματαρχης
Ταγματαρχης

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1009
Ηλικία : 38
Tόπος : Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα : Οικονομολόγος
Registration date : 11/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από Angely Τρι Μάης 12, 2009 5:00 pm

Καλε μην τα λες..ετσι θα το ακουσουν οι πεταλουδιτσες και θα παθουν καταθλιψη...Εγω μια χαρα χαρουμενες τις βλεπω να πετανε τραλαλι τραλαλο.. εμεις δλδ που μπορουμε να ζουμε χρονια ολοκληρα..ειμαστε τοσο χαρουμενες? Και δεν λεω καθε μερα..αλλα το εχουμε συνηθεια να ξυπναμε το πρωι και να λεμε τι ωραια μερα θεε μου....και να ειμαστε ολο χαρα και ανυπομονησια για το τι θα συμβει???
να υποθεσω πως...οχι...
Και μην μου πειτε...α ναι αλλα εμεις εχουμε πολυ περισσοτερες ευθυνες απο τις πεταλουδες και σε εμας υπαρχουν πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να γινει η μερα μας σκατα...
Αν σκεφτεις ομως ποσο μικρη ειναι η ζωη...πρεπει να προσπαθουμε να μην αφηνουμε τπτ να μας χαλαει...
Angely
Angely
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3916
Ηλικία : 36
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από kati Τρι Μάης 12, 2009 5:11 pm

Πόσο συμφωνώ μαζί σου Angely αλλά και πόσο εφικτό είναι αυτό;Εγώ μία μέρα είπα στη δουλειά σήμερα θα είναι καλή μέρα και όντως ήταν και είπα να το ξαναπω και την επομένη αλλά δυστυχώς δεν έπιασε.Όχι ότι δεν ήθελα εγώ να περάσω μια ήρεμη μέρα στη δουλειά αλλά φροντίσανε άλλοι και όχι απλά ήρεμη δεν ήταν, άσχημη θα τη χαρακτήριζα.
Αλλά και πάλι θα έλεγα πως παίζει ρόλο όταν ξυπνάς,αν πεις όλα καλά θα πάνε, και πιστέψεις ότι θα είναι μια καλή μέρα τότε να δεις καλή θα είναι!!
kati
kati
Αντιστρατηγος
Αντιστρατηγος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2708
Tόπος : Στον κόσμο μου!
Επάγγελμα : Δοκιμαστής στρωμάτων :) Χεχε
Registration date : 29/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από Angely Τρι Μάης 12, 2009 6:46 pm

4) Παναγια η Τσαμπικα
Λοιπον, ειναι 1 μικρο εκκλησακι ψηλα πανω σε ενα λοφο..που μαλιστα εχει και καποια "κελια" και αν καποιος το επιθυμει μπορει να μεινει για 1-2 βραδιες πανω..
Υπαρχει το κεντρικο μοναστηρι κατω εννοειται..κοντα στον κεντρικο δρομο.
Γενικα, και τα 2 ειναι κοντα στο χωριο Αρχαγγελος.
Η εικονα της θεωρειται θαυματουργη και μαλιστα αν πατε πανω στο εκκλησακι 8α βρειτε κατι σαν βοτσαλα και κουκλακια γιατι οι γυναικες που δεν μπορουσαν να κανουν παιδι εκαναν ταμα στην Παναγια την Τσαμπικα και μετα οταν γεννιοταν το παιδι το ονομαζαν Τσαμπικο η Τσαμπικα (αναλογα με το φυλο) για αυτο ειναι και αρκετα συχνο αυτο το ονομα στην Ροδο..
Με το αυτοκινητο ανεβαινεις μεχρι καποιο σημειο, αλλα μετα πρεπει να ανεβεις γυρω στα 300 σκαλια..Και μαλιστα πολλοι πιστοι το κανουν ως ταμα και ανεβαινουν ξυπολητοι τα σκαλια..μεχρι πανω..
Τσαμπικα ονομαστηκε γιατι νομιζω αυτο το ονομα εχει καποια σχεση με τη λεξη σπιθα..Και λενε οτι κατι βοσκοι εβλεπαν κατι σπιθες ψηλα στο λοφο που βρισκεται τωρα το εκκλησακι και οταν πηγαν πανω, ειδαν την εικονα της Παναγιας της Τσαμπικας μαζι με 1 καντηλι..και οταν το εψαξαν το θεμα, εμαθαν οτι 1 εικονα της Παναγιας ειχε χαθει απο τη Κυπρο..και οταν οι Κυπριοι ηρθαν να τη παρουν, μετα απο λιγο καιρο εκεινη ξαναβρεθηκε πανω στο λοφο...και μετα εκτισαν το εκκλησακι..Κατι τετοιο..εχω να ακουσω πολλα χρονια την ιστορια..
Καλο ειναι μεν να πατε ειτε πρωι ειτε απογευμα..για να μην παθετε καμμια ηλιαση..μεν εχει και μερη να σταματησεις..και εγω με την οικογενεια μου σε 1 απλωσια που εχει σε 1 σημειο.. καναμε παντα πικ νικ..αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ...ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΣΕ ΚΑΔΟ...ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ..
Η θεα ειναι απιστευτη...Πραγματικα ειναι πανεμορφα..

Ροδος - Σελίδα 2 Gallery

Ροδος - Σελίδα 2 Rhodes_tsampika_001

Ροδος - Σελίδα 2 Rhodes_tsampika_003
Angely
Angely
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3916
Ηλικία : 36
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από Angely Παρ Ιουν 19, 2009 3:33 pm

5) Λινδος

Ροδος - Σελίδα 2 Lindos_Acropolis-map

Η Λινδος ειναι 1 -σαν- παραθαλασσιο χωριο το οποιο θυμιζει κυκλαδες...
Ειναι χτισμενο πανω σε 1 λοφο και υπαρχουν ασπρα τετραγωνα σπιτακια και διαφορα σοκακια με μαγαζια και εστιατορια...Ειναι πολυ ομορφα για βολτα αλλα κανει πολυ ζεστη...Θεωρειται 1 απο τα πιο ζεστα μερη της Μεσογειου..
Μαλιστα ειναι και αρχαια πολη και πανω στη κορφη του λοφου υπαρχει και το καστρο της οπου εχει μεγαλη αρχαιολογικη σημασια..
Μπορεις να ανεβεις πανω και με γαιδουρακι που το παιρνεις απο 1 συγκεκριμενο σημειο..
Ροδος - Σελίδα 2 Bd1d6029Και σε βγαζουν και φωτο που αν θες τη παιρνεις μετα..
Εχει ωραια μαγαζακια..και σε μερικα βρισκεις και ωραια κοσμηματα..
Προτεινω να παρετε και κρεπα στο χερι που ειναι πεντανοστιμη..(εχει αρκετες κρεπερι). Η αν θελετε υπαρχει 1 απιστευτο καφε με πολυ καλο παγωτο..το Gelo Blu (ρωτηστε που ειναι..σχεδον ολοι το ξερουν..) και πολυ καλα γλυκα, ιδιαιτερα το κεικ σοκολατας... Για πρωι κιολας ειναι οτι πρεπει γιατι ειναι χτισμενο μεσα σε 1 παραδοσιακη αυλη..και καθεσαι πανω σε εντιχισμενα πεζουλια με μαξιλαρες και ειναι πολυ δροσερα..επισης αν πας πιο μεσα..εχει και σε εσωτερικο χωρο, κατι σαν παραδοσιακο σαλωνι οπου παλι σε μαξιλαρες μπορεις να καθησεις...και νομιζω οτι για βαδακι εχει και τραπεζακια στη ταρατσα που ανεβαινεις με σκαλιτσα.. Το λατρευω αυτο το μαγαζι..
Επισης εχει ωραια μικρα μπαρακια οπου συχναζουν και καποιοι ξενοι αλλα μην φοβηθειτε...δεν εχει καμμια σχεση με φαληρακι....
Επισης ειναι και 1 κλαμπ, "το αμφιθεατρο", το οποιο ειναι εξω απο τη λινδο αλλα φαινεται...ειναι μολις βγεις στο κεντρικο δρομο προς κατευθυνση για τη Πολη. λιγο πιο περα..
Angely
Angely
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3916
Ηλικία : 36
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ροδος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ροδος

Δημοσίευση από Angely Παρ Ιουν 19, 2009 3:43 pm

6) Χαρακι
Ροδος - Σελίδα 2 15_DSCN0606

Το Χαρακι ειναι 1 ψαροχωρι κοντα στην Αρχαγγελο. Ειναι πολυ ομορφο γιατι ειναι χτισμενο κατα μηκος 1 παραλιας..Μπορεις να κανεις 1 ωραια βολτιτσα εκει.Ειναι καλυτερα να πας για 1 χαλαρη, ηρεμη βραδια η πχ για 1 χαλαρο απογευμα.Εχει κυριως σπιτια με λιγα μαγαζακια κατα μηκος της παραλιας και επισης μερικα καφε και κρεπερι.. Ειναι ωραια εκει αν εχει πανσεληνο, γιατι βλεπεις το φεγγαρι να καθρεπτιζεται στην θαλασσα. Εχει παπιουλες κιολας.... Very Happy
Δεν εχω κανει μπανιο εκει ποτε να πω την αληθεια -αν και ειναι με αμμο και παει αρκετος κοσμος -γιατι καπως δεν μου καθεται καλα το γεγονος να κολυμπαω διπλα στις παπιες..
Εχει 1 ωραια ψαροταβερνα στην ακρη της παραλιας.Νομιζω Αργώ λεγεται αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.Πραγματικα νοστιμοτατο το ψαρι εκει και εχει και πολυ καλη θεα..
Angely
Angely
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3916
Ηλικία : 36
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης