Fantarines
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η επιστήμη της διακόσμησης

+2
lou
Melitsa
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από Melitsa Δευ Οκτ 08, 2007 4:48 pm

«Η κατοικία είναι ανάλογη με το βαθμό πολιτισμού αυτών που τη χρησιμοποιούν». Όταν διάβασα αυτή τη φράση, πέρασαν αμέσως από το μυαλό μου, εικόνες σπιτιών που έχω επισκεφθεί. Οι ιδιοκτήτες τους, μέσα στο χώρο τους, ήταν η αμέσως επόμενη σκέψη. Τότε συνειδητοποίησα, ότι σε πολλές περιπτώσεις, δεν υπήρχε αρμονία. Αρμονία ανάμεσα στο σπίτι και τον άνθρωπο που ζούσε σε αυτό. Μπορεί να ήταν ένα όμορφο σπίτι, αλλά ο ιδιοκτήτης του, ήταν ξένος μέσα σε αυτό. Απόρησα!

Θεωρώ το σπίτι μας, την κατοικία μας, το διαμέρισμά μας, προσωπική μας υπόθεση. Είναι η εστία μας, το καταφύγιό μας. Πώς είναι λοιπόν δυνατόν, αυτός ο τόσο προσωπικός μας χώρος, να μην αποτελεί καθρέφτη της ψυχής μας; … Είναι σα να φοράς ένα ρούχο που δεν σε αντιπροσωπεύει. Και ο μόνος λόγος για να το κάνεις αυτό, είναι οι τάσεις της μόδας. Πολλοί αγοράζουν κάτι, μόνο και μόνο επειδή είναι της μόδας, χωρίς να σταθούν με ειλικρίνεια μπροστά στον καθρέφτη. Δεν αρκεί κάτι να σου πηγαίνει. Πρέπει να σε εκφράζει κιόλας.

Τα τελευταία χρόνια, συμβαίνει το ίδιο και με τα σπίτια μας. Η διακόσμηση και το σπίτι έχουν γίνει μόδα. Κυκλοφορούν πολλά περιοδικά, προβάλλονται τηλεοπτικές εκπομπές και ανοίγουν μεγάλα καταστήματα, αποκλειστικά και μόνο για το σπίτι. Ξαφνικά το σπίτι έγινε επιστήμη!

Διακοσμητές ή τηλεοπτικές εκπομπές, αναλαμβάνουν να διακοσμήσουν το σπίτι σου, χωρίς καν να είσαι εκεί για να πεις τι σου αρέσει και τι όχι. Μεγάλοι οίκοι επίπλων λανσάρουν τις νέες τάσεις της μόδας και σε κάνουν να αισθάνεσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις το τάδε τραπέζι ή τη δείνα καρέκλα, για να είσαι in. Πολυκαταστήματα με είδη αποκλειστικά για το σπίτι, προσφέρουν μεγάλη ποικιλία προϊόντων σε προσιτές τιμές, με αποτέλεσμα οι αγορές από αυτά να θυμίζουν τις αντίστοιχες από το super market. Όπως κάθε σπίτι έχει μακαρόνια από το super market, έτσι και σε κάθε σπίτι αναγνωρίζεις το ίδιο κηροπήγιο ή τον ίδιο πίνακα, από το ίδιο μαγαζί.

Έλεος! Το σπίτι μας πρέπει να έχει την προσωπική μας υπογραφή! Μπορεί να είναι ωραία διακοσμημένο από εμάς τους ίδιους, σύμφωνα με το δικό μας γούστο και χωρίς να πληρώσουμε μία ολόκληρη περιουσία. Βεβαίως και χρειαζόμαστε συμβουλές για να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να δεχόμαστε υποδείξεις. Το σπίτι μας είναι κομμάτι της ζωής μας, προέκταση του χαρακτήρα μας και έχει την προσωπικότητά μας.

--Εκμεταλλευτείτε λοιπόν τα περιοδικά και τις εκπομπές, για να πάρετε ιδέες.
--Κάνετε μία βόλτα και εντοπίστε μικρά μαγαζιά με έπιπλα ή είδη για το σπίτι και θα ανακαλύψετε ξεχωριστά προϊόντα σε καλές τιμές.
--Δημιουργήστε κατασκευές μόνοι σας, εάν πιάνουν τα χέρια σας, ή βρείτε ένα μαραγκό που θα κατασκευάσει ότι του σχεδιάσετε.
--Αφήστε το χώρο σας να σας μιλήσει και να σας υποδείξει τις ανάγκες του. Μη βιαστείτε να αγοράσετε κάτι, εάν δεν είστε σίγουροι ότι θα σας εξυπηρετήσει. Τα έπιπλά μας πρέπει να είναι χρηστικά πάνω από όλα.
--Μη φορτώνετε το σπίτι με πολλά έπιπλα και αντικείμενα. Αφήστε ελεύθερο χώρο για να κινείστε άνετα. Έτσι θα αναδειχθούν και τα πράγματα που έχετε.
--Μην κάνετε επιλογές που προστάζει η μόδα. Ακολουθήστε το ένστικτο, το γούστο και τη φαντασία σας. Έτσι θα δημιουργήσετε ένα σπίτι ξεχωριστό που όλοι θα ζηλέψουν.
--Εάν δεν έχετε την οικονομική άνεση για να ακολουθήσετε τη φιλοσοφία του «άλλαξέ το», μπορείτε κάλλιστα να ακολουθήσετε τη φιλοσοφία του «ανακύκλωσέ το». Πριν πετάξετε στα σκουπίδια οτιδήποτε, σκεφθείτε αν μπορεί να σας φανεί χρήσιμο κάπου αλλού. Με ορισμένες μετατροπές ένα αντικείμενο μπορεί να γίνει ολοκαίνουργο. Ή μπορείτε απλώς να του αλλάξετε θέση και χρήση και να φανεί σα καινούργιο.

Στο φόρουμ υπάρχουν 3 αρχιτέκτονες. Αν έχετε κουραστεί από τους χώρους του σπιτιού σας κ θέλετε μια ανανέωση μην διστάσετε να μας στείλετε post με λεπτομέρειες του χώρου κ τι θέλετε να αλλάξετε!! Εχουμε πολλές και μοντέρνες ιδέες να σας προτείνουμε!
Melitsa
Melitsa
Στρατηγος
Στρατηγος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 495
Ηλικία : 39
Επάγγελμα : Αρχιτέκτονας
Registration date : 18/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από lou Δευ Μαρ 31, 2008 3:20 pm

Ξαφνικά το σπίτι έγινε επιστήμη!
και
Έλεος! Το σπίτι μας πρέπει να έχει την προσωπική μας υπογραφή!

αυτα να τα πεις στην αδερφη μου ναι μεν θελει να μπει αρχιτεκτονικη αλλα γιατι?!?!?!?για να γινει διακοσμητρια!αυτο ειναι το ονειρο της Η επιστήμη της διακόσμησης 415143
lou
lou
Στρατηγοπουλο
Στρατηγοπουλο

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3860
Ηλικία : 39
Tόπος : θεσ/νικη
Ατάκα : A moment in a million years, callled life
Registration date : 13/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από Zozephin Πεμ Μάης 29, 2008 10:50 am

Egv eimai diakosmitria...an thelete kati edw eimai Very Happy
Zozephin
Zozephin
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1697
Ηλικία : 38
Tόπος : Alimos -Athina
Επάγγελμα : Designer
Registration date : 15/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από Ellen Παρ Νοε 07, 2008 7:39 pm

Λοιπόν εγώ θέλω κάτι όμορφο να μου φτιάχνει την διάθεση... εκτός απο το μωράκιμου βεβαίως βεβαίως....
Θέλω κάτι να το κοιτάω και να με κάνει να χαμογελάω...σκέφτεστε κάτι???
Ellen
Ellen
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 966
Ηλικία : 43
Registration date : 20/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από fotgeo Παρ Νοε 07, 2008 10:29 pm

εναν μεγαλο καθρεφτη κ καθε πρωι που θα ξυπνας να κοιτας τον εαυτο σου.
fotgeo
fotgeo
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2744
Ηλικία : 38
Tόπος : πειραιας
Επάγγελμα : β.λογιστη-μανικιουρ/πεντικουρ/ονυχοπλαστικη/μακιγιαζ+φρυδι+μονιμες βλεφαριδες!
Ατάκα : βαλε διαολε
Registration date : 10/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από _guardian_ Παρ Νοε 07, 2008 10:42 pm

Εγώ Θα σου πρότεινα ένα φυτό γραφείου- μπονζάι που είναι για καλή ενέργεια ή να φτιάξεις ένα ενυδρειάκι με 3-4 ψαράκια όπως έχω εγώ και τα χαζευω με τις ώρες. Wink

_guardian_
Λοχιας
Λοχιας

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 265
Tόπος : Αθήνα
Registration date : 25/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από Ellen Παρ Νοε 07, 2008 11:39 pm

Έχω ενυδρειάκι...με 2 ψαράκια μου τα πήρε η ξαδέρφη μου όταν έφυγε ο μικρούλης μου φαντάρος... λέτε μπονζάι και καθρέφτη... για να δούμε θα πάω να ψάξω αύριο κιολας
Ellen
Ellen
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 966
Ηλικία : 43
Registration date : 20/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από Zozephin Σαβ Νοε 08, 2008 1:41 am

Mιας και είμαι designer να σου πω το πιο απλό που μπορεί να σου φτιάξει την διάθεση...Έχεις παράθυρο στο δωμάτιο σου έτσι?θα βάλεις το κρεββάτι σου ώστε να βλέπεις αριστερά σου η δεξια σου το παράθυρο κάθε πρωι...με ανοικτά μπατζούρια....ειδικά κι αν έχεις θέα.....θα ναι ότι καλύτερο για το πρωινο σου ξυπνημα...δοκίμασε το και θα δεις...
Zozephin
Zozephin
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1697
Ηλικία : 38
Tόπος : Alimos -Athina
Επάγγελμα : Designer
Registration date : 15/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η επιστήμη της διακόσμησης Empty Απ: Η επιστήμη της διακόσμησης

Δημοσίευση από Ellen Σαβ Νοε 08, 2008 9:52 am

Έτσι το έχω και έχω βάλει και ρόζ κουρτίνες...μιας και ο ένας τόιχος είναι λιλά και οι άλλοι τρείς ανοιχτό ρόζ... Smile
Ellen
Ellen
Αποστρατος
Αποστρατος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 966
Ηλικία : 43
Registration date : 20/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης