Fantarines
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Jeans - Διαχρονική αξία!!!

Πήγαινε κάτω

Jeans - Διαχρονική αξία!!! Empty Jeans - Διαχρονική αξία!!!

Δημοσίευση από Melitsa Τρι Οκτ 09, 2007 6:57 pm

Υπάρχουν νέα και παλιά σχήματα στα τζιν; Φυσικά! Όπως υπάρχουν επίσης νέοι και παλιοί τρόποι για να φορέσεις το ίδιο τζιν.

Φέτος το χειμώνα το ultra θηλυκό ψηλόμεσο και το boyfriend jean έχουν την τιμητική τους. Όσο για το skinny jean συνεχίζει το στενό μαρκάρισμα των γοφών.

Μετά από αρκετά χρόνια χαμηλόμεσων περιπλανήσεων με στρινγκ και συναφή να εμφανίζονται από το πουθενά και με το έτσι θέλω, οι κανόνες φαίνεται πως επιτέλους αλλάζουν. Είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι (εδώ που τα λέμε πιο χαμηλά δεν μπορούσαμε να «πέσουμε»), οι νέοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού είναι πλέον τα ψηλοκάβαλα.

Κατάφεραν μέσα σε σχετικά ελάχιστους μήνες και με αρκετή διακριτικότητα να εκθρονίσουν τους πιο θερμούς αντιπάλους τους. Και πολύ καλά έκαναν. Μπράβο τους! Ένα άλλο εξίσου σημαντικό νέο είναι πως φέτος το χειμώνα παύουμε να ζούμε υπό δικτατορικό skinny καθεστώς. Δύο χρόνια αποκλειστικά και μόνο με τζιν σωλήνες (θα συμφωνήσω πως ειδικά για όσες δεν έχουν πόδια γαζέλας) ήταν κάτι περισσότερο από αρκετό!

Έτσι, σε αντίθεση με τον περυσινό χειμώνα, τα τζιν της νέας σεζόν παίζουν με περισσότερες από μία τάσεις. Ωστόσο, τα δύο πιο δυνατά «σχήματα» που θα παίξουν είναι σίγουρα το φαρδουλό τύπου Τζέιν Μπίρκιν στα 70s και το επονομαζόμενο boyfriend jeans αλλά με γραμμή cigarette.


Το νέο ψηλόμεσο flare leg jeans
• Θηλυκό πολύ. Ανεβαίνει ψηλά και αγκαλιάζει αισθησιακά τη μέση. Σε μερικές πιο σοφιστικέ περιπτώσεις επεκτείνεται σαν κορσέ φτάνοντας μέχρι τη βάση του στήθους. Σμιλεύει τις ενδεχόμενες κοιλίτσες και αιωρείται ανάλαφρα στους μηρούς. Ταιριάζει σχεδόν σε όλους τους σωματότυπους.

• Σε αντίθεση με το skinny, το συγκεκριμένο τζιν φορεμένο με ψηλά τακούνια μπορεί να κάνει τα πόδια σας να δείχνουν ατελείωτα! Μπορείτε ωστόσο να δημιουργήσετε ένα πιο ρετρό στιλ συνδυάζοντάς το με κρεμ πάνινα με κορδόνια ή, γιατί όχι, και με αντρικά derbies.

• Το συγκεκριμένο παντελόνι έχει βαθιές ρίζες στη δεκαετία του '30 και του '40. Εμπνευστείτε από τις συγκεκριμένες δεκαετίες (τα 40s μάλιστα παρέλασαν πολύ φέτος) καθώς και από το στιλ με το οποίο το φορούσαν η Κάθριν Χέπμπορν και η Λορίν Μπακόλ. The best!

• Τα μοντέλα που έχω προσθέσει στη δική μου wish-list: Colbert «Speakeasy» (18th Amendement), Joplin (J. Brand), Brooke (Marc by Marc Jacobs), Opium (Notify), Faye (Citizens of Humanity).


To boyfriend jeans
• To φωνάζουμε boyfriend jeans διότι το σχέδιό του έχει κατά κύριο λόγο αντρική έμπνευση. Δίνει τη γλυκιά ψευδαίσθηση πως μπορεί να το ξετρυπώσατε από την ντουλάπα... του αγαπημένου σας.

• Τζιν με τόσο άψογο και κλασικό κόψιμο, που νομίζεις πως έχει φτιαχτεί από κάποιον περίφημο ράφτη αντρικών κοστουμιών του Savile Row. Έχει καθαρά ίσια γραμμή, κάποιες πιέτες και σε μερικές περιπτώσεις και τσάκιση.

• Αν έχετε σκοπό να ψωνίσετε τέτοιου είδους τζιν, φροντίστε να είστε προσεκτικές. Λάθος επιλογή νούμερου μπορεί, ειλικρινά, να το σκοτώσει!

• Αν σας αρέσει η ανδρόγυνη λιτή κομψότητα, το συγκεκριμένο παντελόνι θα σας ξετρελάνει.

• Ταιριάζει τόσο με αυστηρά schoolboy σακάκια όσο και με σούπερ θηλυκά μεταξωτά τοπ.

• Τα μοντέλα που έχω προσθέσει στη δική μου wish-list: Harry (Superfine), Tube DC (Acne), Boyfriend (Stella McCartney), Strayed Misfit (Sass & Bide), Biker (Chloe), Anemone (Notify).
Melitsa
Melitsa
Στρατηγος
Στρατηγος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 495
Ηλικία : 39
Επάγγελμα : Αρχιτέκτονας
Registration date : 18/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης