Fantarines
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!! Empty Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!!

Δημοσίευση από Rozaki@ Κυρ Σεπ 30, 2007 2:39 pm

Μπορεί να έχεις στερητικά συμπτώματα όταν δεν βρίσκεστε κ να τρέχεις πρώτα σ'αυτή να πεις ότι πήρες αύξηση ή να κλάψεις που χώρισες, αρκεί όμως μια φράση της για να θες να τη σκοτώσεις. Μάθε να αποκωδικοποιείς τις ατάκες της μαμάς για να προστατεύεις τη σχέση σας (κ την ηρεμία σου).

Τι λέει:
"Παίρνε με κ κανένα τηλέφωνο. Ζω, πέθανα, να μην το μάθεις;"

Τι εννοεί:
Σιβυλλική ατάκα που μεταφράζεται περίπου ως εξής:"Μου κοστίζει που δεν είμαστε πια αυτό το αχτύπητο ντουέτο που ήμασταν κάποτε, τότε που σε έντυνα στα ροζ κ στα Μούγερ, και συνωμοτούσαμε παρέα κατά του πατέτα σου, του αδερφού σου και όλου του αντρικού φύλου.Αν δεν κάνεις κάτι γι αυτό θα το μετανοιώσεις." Στις μαμάδες κοστίζει πράγματι όταν οι άλλοι άνθρωποι παίρνουν τη θέση τους στη ζωή μας και, για να μας τιμωρήσουν, απειλούν:ότι θα πάθουν μελαγχολία, ότι θα καταρρεύσουν, ότι θα πεθάνουν, ότι θα φύγουν κ εάν φύγουν θα πιάσουμε αράχνες. Και για να γλυτώσουν από τις ενοχές του εκβιασμού, προτείνουν τη συμβιβαστική λύση: το τηλέφωνο. Είτε κινητή είτε σταθερη, η τηλεφωνική γραμμήθα γίνει ένας νέος ομφάλιος λώρος που θα ενώσει μάνα και κόρη.Και για να αποδείξει ότι είναι τόσο μοντέρνα όσο κ οι φίλες της κόρης της (οι εχθροί της, αφού της έκλεψαν το ρόλο), μέχρι και γραπτα μηνύματα έμαθε να στέλνει!!!
ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΑΤΑΚΑΣ:
"Για τους άλλουε μόνο είσαι. Για την οικογένειά σου ποτέ.


Τι λέει:
"Δεν θα κάνεις κι εσύ παιδιά; Τότε θα δεις."

Τι εννοεί:
"Μην τυχόν κάνεις παιδιά, χάθηκες. Καταρχας, εγώ τι θα απογίνω, τίνος μαμά θα είμαι; Κ έπειτα, θα υποφέρεις όλα όσα υποφέρω εγώ αφού θα μεγαλώσει κ το δικό σου παιδίκ θα σ'αφήσει. Μείνε για πάντα παιδί, σου λέω." Οι παροτρύνσεις των μαμάδων να πάψουν να είμαστε παιδιά,να παντρευτούμε, να νοικοκυρευτούμε είναι προπέτασμα καπνού. Η άλλη τους πλευρά, αυτή που μένει πάντα απωθημένη πίσω από τις λέξεις, προσπαθεί να μας αποτρέψει. Κι όλοι ξέρουμε ότι η πίεση για το αντίθετο από αυτό που θέλουμε είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να πετύχουμεαυτό που θέλουμε. Το να κάνουμε παιδί θα σημαίνει γι αυτήν ότι χάνει ουσιαστικά κι οριστικά το ρόλο της ως μαμάς. Γίνεται να κάνεις τη μαμά που είναι και η ίδια μαμά; Τέλος, για μια συγκεκριμένη κατηγορία φιλάρεσκων μαμάδων, με σύνδρομο "για πάντα νέα", το να γίνεις μαμά σημαίνει ότι θα γίνουν γιαγιάδες. Κι αυτό είναι αβάσταχτο.Και γι αυτό θα μάθει το αγγόνι της να τη λέει με το μικρό της, τύπου "Λίτσα, πάμε παιδική χαρά;".
ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΑΤΑΚΑΣ:
Κοτζάμ γυναίκα έγινες. Εγώ πότε θα δω εγγόνια;"


Τι λέει:
"Έτσι θα βγεις έξω;"

Τι εννοεί:
Η πιο διάσημη ατάκα της μαμάς. Όπου το "έτσι" μπορεί να είναι:μπαλούν φούστα, οι 10ποντες πλατφόρμες, κ ας είναι Louboutin,το σκισμένο τζιν,το piercing στη μύτη. Οι μαμάδες όταν μεγαλώσουν ζουν δι'αντιπροσώπου. Η αντιπρόσωπό τους είσαι εσύ. Πάνω της φαντασιώνουν όλα όσα θα ήθελαν να κάνουν αλλά δεν πρόλαβα γιατί παντρεύτηκαν, έκανα παιδιά, ρυτίδες, κοιλιά. Εκείνες έχασαν την επαφή τους με τη μόδα δύο 10ετίες πριν, οπότε με το να φοράς ρούχα και αξεσουάρ που δεν καταλαβαίνουν τους χαλάς την προβολή. Αντίθετα, πρόσεξε τη μαμά σου με τι χαρά σε βλέπει να φοράς τα βίνταζ: "Ένα τέτοιο φόραγα κι εγλω σ'εκείνο το πάρτυ που γνώρισα το μπαμπά σου", λέει κ αναστενάζει. Αλλά οι μαμάδες ζηλεύουν επίσης. Η αρχική ατάκα εχει κι ένα δεύτερο κρυφό μήνυμα:"Αν φορέσεις αυτό, θα κάψεις καρδιές, θα σ'ερωτευτούν, όλοι θα σε θαυμάζουν. Κι εμένα;;;" Αυτό κι αν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.


Τι λέει:
"Άντε τώρα που βρήκες δουλειά, βάλε κ τίποτα στην άκρη. Θα χρειαστείς κ δν θα έχεις".

Τι εννοεί:
"Αφού δεν μ'αφήνεις να είμαι μάνα σου όπως εγώ θέλω, άσε με τουλάχιστον να γίνω ο οικονομικός σου μάνατζερ-έτσι θα έχω τουλάχιστον λίγο από τον έλεγχο που είχα στη ζωή σου. Κι αν μείνεις ρέστη και χρειαστείς, τόσο το καλύτερο, ργώ είμαι εδώ". Αν είσαι άνω των 30, υπάρχουν πιθανότητες και η δική σου μαμά να δήλωνε επάγγελμα οικιακά κ να περίμενε κάθε βδομάδα το μισθό της από το σύζυγο. Ξέρει από πρώτο χέρι τι εργαλείο εξουσίας κ ελέγχου είναι τα λεφτα κ οι στατιστικές την επιβεβαιώνουν. Υπάρχουν χλιάδες υποχρεωμένες κόρες εκεί εξω που δν καταφέρνουν να βάλουν ούτε δεκάρα στην άκρη κ όλο φορτώνουν την πιστωτική, ξέροντας πως αν τα βρουν σκούρα η μαμά θα τους βγάλει από τη δύσκολη θέση. Κι έχουν δίκιο. Η μαμά -ο Χουντίνι του οιικογενειακού μπάτζετ- μ'ένα μαγικό τρόπο θα τις ξελασπώσει. Θα αναλάβει πρόθυμα ρόλο διαχειριστή στη ζωή τους κι έτσι δν θα τους επιτρέψει ποτέ να μάθουν το βαρύ κεφάλαιο της ενηλικίωσης που λέγεται "αυτοδιαχείριση".


Τι λέει:
"Άσε τα έτοιμα και φτιάξε κάτι να φας. Δεν είδες Ευαγγελάτο;Ούτε ξέρεις τι βάζουν εκεί μέσα."

Τι εννοεί:
"Εκεί εξω ο κόσμος είναι γεμάτος από ανώμαλους,βιαστές, εμπόρους ναρκωτικών κ ανθρώπους που βάζουν συντηριτικά στα φαγητά ανίδεων και αθώων κορισιών. Εσύ κανέναν να μην εμπιστεύεσαι.Μπες στην κουζίνα και, επειδή δεν έχεις ιδέα από μαγείρεμα, μάντεψε ποιον θα πάρεις τηλέφωνο για το αυγολέμονο...". Το φαγητό στο τάπερ είναι από τα πιο αποτελεσματικά όργανα ελέγου της μαμάς. Και βέβαια ποτέ δεν θα σου αποκαλύψει ότι η νούμερο 1 ναρκωτική ουσία, ικανή να σε υπνωτίσει και να μη σ'αφήσει να ξεκολλήσεις ποτέ από την εφηβεία σου, είναι ο γνωστός παραισθησιογώνος μουσακάς της, που εδώ και αιώνες καθηλώνει στο πατρικό γενιές και γενιές παιδιών κάθε Κυριακή μεσημέρι.
ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΑΤΑΚΑΣ:
"Εσύ μικρή την έτρωγες τη σπανακόπιτα, τώρα γιατί δεν την τρως;"

Τι λέει:
"Όχι ότι μου πέφτει λόγος, πάντως ο Λάκης δεν σου αξίζει. Είναι λίγος."

Τι εννοεί:
Αφού προσπαθεί μια ζωή να πείσει ότι οι άντρες γενικά δεν αξίζουν, είναι ανώριμοι, άπιστοι, άξεστοι και δεν πρέπει να τους εμπιστεύεσαι ούτε το τάισμα της γάτας σου, αναγκάζεται να αλλάξει τακτική όταν βρεθεί ενώπιον κάποιου συγκεκριμένου Λάκη. Οπότε, συγκεντρώνει τα πυρά της ενάντια σε αυτόν, με το επιχείρημα ότι κάποιος άλλος σου αξίζει περισσότερο. Βέβαια, τέτοιος άλλος για τη μαμά δεν υπάρχει.Γενιές γενιές κοριτσιώ όπως η μαμά έχουν υποστεί πλήση εγκεφάλου από τη Μεγάλη Στοργική Μητέρα, ώστε όταν πατήσουν τα 30 να είναι πλήρως εκπαιδευμένες για τον πόλεμο των φύλων. Οι μαμάδες, οι γιαγιάδες, οι προγιαγιάδες είναι μια ιερή σημαχία. Δυσπιστούν απέναντι σ'οποιονδήποτε άντρα και ψάχνουν να βρουν δικαίωση στο παραμικρό παραστράτημα του Λάκη για να διαιωνήσουν τιε προκαταλήψεις τους. Αργεί να σε πάρει τηλέφωνο; Δεν κλείνει το καπάκι της τουαλέτας; Βλέπει ποδόσφαιρο; Θέλει να πάτε να χτυπηθείτε στο Glastonbury κι όχι για shopping στη Νέα Υόρκη; "Σου τα'λεγα εγώ", θα αναφωνήσει η μαμά.
ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΤΑΚΑ:
Όταν πια χωρίσεις με το Λάκη:"Καλός ήταν ο καημένος. Τώρα που θα βρεις άλλον;"
Rozaki@
Rozaki@
Φανταρακι
Φανταρακι

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 68
Ηλικία : 36
Registration date : 18/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!! Empty Απ: Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!!

Δημοσίευση από Επισκέπτ Δευ Οκτ 01, 2007 1:10 pm

Laughing Laughing Laughing Laughing

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!! Empty Απ: Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!!

Δημοσίευση από Rozaki@ Δευ Οκτ 01, 2007 2:34 pm

Η τελευταια είναι η αγαπημένη μου πάντως... Smile
Rozaki@
Rozaki@
Φανταρακι
Φανταρακι

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 68
Ηλικία : 36
Registration date : 18/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!! Empty Απ: Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!!

Δημοσίευση από Επισκέπτ Τετ Μαρ 26, 2008 12:05 am

Όντως κι εγώ την τελευταία την έχω ακούσει άπειρες φορές...και μάλιστα σε στιγμές δραματικές για μένα και με έκανε να σκάσω στα γέλια!!!Άρε αθάνατες μαμάδες, παντού και πάντα οι ίδιες...(έτσι θα γίνουμε κι εμείς;;Wink

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!! Empty Απ: Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!!

Δημοσίευση από thalia Δευ Ιουν 22, 2009 12:27 am

tha sas pw egw thn KORUFAIA ataka ths manas tou fantarou mou....eixane erthei pou lete sto spiti tou ena zeugari filoi mas(den menoume monoi mas akomh opote trwme sth mapa k goneis) kai erxetai h mama tou ston diko m mprosta sta paidia kai leei:" " perito na sapaw na ferw egw tis portokalades giati o giwrgos xunei sunexeia sta xalias pw den to katalave(sto leksiko ksanthia prepei na exei th photo ths)kai prosvlhthhke kai apo panw giati meta apo auto mas akouse olhhhhh h polukatoikia apo ta gelia!!!!!!! Razz kala exw k alles tetoies atakes ..

thalia
Ψαρουκλα
Ψαρουκλα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 17
Registration date : 18/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!! Empty Απ: Διάσημες ατάκες των μαμάδων!!!!

Δημοσίευση από kleo Τρι Ιουν 23, 2009 8:54 pm

Χι χι καλό.
kleo
kleo
Ταγματαρχης
Ταγματαρχης

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1009
Ηλικία : 38
Tόπος : Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα : Οικονομολόγος
Registration date : 11/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης